Bebeğin 40′ı Çıktığında Neler Yapılır?

12 Eylül 2009 6 Yorum

Merhabalar anneler. Minik kızımın kısmetse yarın 40′ı çıkıyor. Bende annemlerde 40′ı çıktığında neler yapıldığını bilmiyoruz. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Elif

Popülerlik: 50% [?]

Etiketler: , ,

6 Yorum to “Bebeğin 40′ı Çıktığında Neler Yapılır?”

 1. Seda K diyor ki:

  Merhaba Elif hanım,ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum ben yerel adetlerini bilmem göçmenim bizim orada bebek güzel bir yıkanır 40 tas su dökülür başından, en cici kıyafetleri giydirilir,aile büyüklerine götürülür onlarda size yumurta verirler yumurta gibi çocuk olsun diye :) öyle arkadaş eş dost gezdirilir..hoş artık eskilerde kaldı eskiden bebeğin ilk dışarı çıkışı bu olurdu :9 ama yinede bende oğlum için yapmıştım..sevgiler..

 2. Pınar diyor ki:

  Bizde de mümkünse o gün eğer o gün müsait değilsede yakın bir zamanda eve komşular çağırılır mevlid, kuran okutulur.bayan bir hoca tutarız o okur. sonra da pasta börek çeşitli ikram yapılır.

 3. Leyla diyor ki:

  Benimki şöyleydi,alyansın yada altın bişey,40 tanede çakıl taşı küvetinin içine konuluyor bebek banyosunu yaptıktan sonra bildiğin duaları yapıp hayırlı olsun diye basından doğru suyunu döküyorsun. sonra arkasına sen banyonu yapıyorsun, yanında biri varsa oda bebeği kucağında tutup senin banyon bittikten sonra odanın kapısını açtığında onu sana direkt kucağına veriyor.bunların hepsini öğlen ezanından önce yapıyorsun.kolay gelsin ve hayırlı olsun

  birde sonra misafirliğe gidyorsun onlarda yumurta verıyo. buda ne anlama gelıyo bılmıyorum ama.
  Bız böle yapmıştık.

 4. Esra diyor ki:

  Merhaba elif hanım ben öyle özel bişey yapmadım ama yıkarken suyuna gül yaprağı,para,altın yüzüğünüzde olur koymuştuk…kırk kaşık kadar diyim kızımı onunla yıkadım…aslında annemin zoruyla pek hoşuma gitmemişti ama sonra düşününce güzel bir hatıra oluyor hepsi…diş buğdayını tavsiye ederim dişleri çıkınca çok eğlenceli oluyor…

 5. Seda diyor ki:

  Ilk önce güle güle büytün bebeğinizi..bizde 40ının çıktığı gün bebek banyo yaptırılır.sedak arkadaşımızın dediği gibi.ve ogün veya bir kaç gün içinde dışarı gezmeye götürülür.tabi eskiden bebekler 40 olmadan dışarı çıkmazmış şimdi 3.gün çıkıyorlar gerçi ama adet işte bende yapmıştım.birde mevlüd okutulur ama tabi 40.gün olacak diye bir kaidesi yok..

 6. Funda diyor ki:

  Merhaba elif hanım,bizim adetlerımıze gore bebek o gun yıkanır ve suyuna tesbıh koyulur ve de altın atılır.gun ıcerısınde de dısarı mısafırlıge goturulur.omru uzun olsun dıye.

Yorum Yazın