Artemis Tapınağı Nerdedir?

24 Ağustos 2009 1 Yorum

Artemis Tapınağı

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı hakkında bilgi arayanlar için tanıtım rehberi. İzmire yakın gezilmesi gereken tarihi yerlerden birisi olan Artemis Tapınağı tarihi bilgileri.

Artemis Tapınağı Hangi İlimizdedir?

Artemis Tapınağı İzmire 50 km. uzaklıkta olan Efes’te bulunmaktadır. İzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarındadır.

Artemis Tapınağı ve Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın yedi harikası deyimini duymuşsunuzdur. Tarihte Sidon’lu Antipader olarak bilinen birisi, Dünyanın Yedi Harikasını derleyen kişidir. Onun Artemis Tapınağı hakkındaki şu sözleri çok anlamlıdır:

Mağrur Babilin üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheusdaki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolosun engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki İşte! Olimpusun dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı.

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi

Artemis Tapınağının ( Artemisium) diğer bir adı Diana Tapınağıdır.

Artemis, aslında bir Yunan Tanrıçasıdır. Ama Efesli Artemis’in Anadolu Tanrıçası olan Kibelenin bir kültü olduğu sanılmaktadır. Tanrıça Artemise ithaf edilen tapınak MÖ. 550 yıllarında tamamlanmıştır.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağıdır. Büyüklüğü yaklaşık 105 x 50 m. kadardır.

Popülerlik: 19% [?]

Etiketler: , , , ,

1 Yorum to “Artemis Tapınağı Nerdedir?”

  1. asLı diyor ki:

    Türkiye’de de işte, var mı böyle bir güzellik gavur milletinde.

Yorum Yazın