Mernis Nedir? Mernis Projesi

9 Ağustos 2011 1 Yorum

Kısa adı Mernis olan sistemin açılımı Merkezi Nüfus İdare Sistemi‘dir. Bu uygulama İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ve 2000′li yıllarda uygulamaya alınabilen merkezî nüfus bilgileri düzenlemesidir.

Bilişim teknolojileri ve ortak veritabanı işlemciliği yönünden Türkiye Cumhuriyeti’nin önemi yüksek olan temel projelerinden biridir. Mernis, merkezi olarak Ankara, Yenimahalle ilçesi, Lalegül semtinde bulunan ilgili genel müdürlüğün yerleşkesi kullanılmaktadır.

Mernis projesi dahilinde tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına bilgisayar ortamında 11 haneli sayıdan oluşan bir sayısal kişi kimlik atamasına dayanan ve adına Vatandaşlık Numarası denilen uygulama bu projenin vatandaşa yansıyan ve bilinen yanıdır. Projeye başlandığı 1960′lı yıllardan bu yana sistem veritabanına girilen ölü ve sağ kişi sayısı 120 milyonu geçmiş bulunmaktadır.

Konunun devlet gücü yönünden önemi dikey bir yapı olan nüfus bilgilerinin sağlam ve güvenilir olarak sağlamak ve bunun üzerinden diğer sosyal yatay toplumsal örgütlere geçişi oluşturarak vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan bütün yurt vatandaşlarının iş ve işlemlerinin ülkenin her yanından hızlı ve zaman kaybettirilmeksizin erişimini ve talep eden vatandaşlarca işlemleri için yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde kullanımına sunmaktır.

Mernis Projesinin Amaçları

  • Nüfus mevzuatına mutabık olarak merkez ve ilçe birimlerinde nüfus işlemlerinin bilgisayar ortamında yapılması ve merkezi veritabanının oluşturulması,
  • Nüfus ve aile istatistiklerinin çabuk ve doğru bir şekilde elde edilmesi,
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının verilmesi,
  • Kamu kuruluşlarına ve vatandaşa bilgisayar ortamında bilgi hizmetinin verilmesi,
  • Kolay taşınabilir, kolay taklit edilemez çağdaş nüfus kimlik kartlarının vatandaşlara verilmesi.

Popülerlik: 8% [?]

Etiketler: , , , ,

1 Yorum to “Mernis Nedir? Mernis Projesi”

  1. mehmet diyor ki:

    iyi günler ben 21 mart 2012 carşamba günü ben kimliğimi kaybettim .ve yaenisini cıkartırdım .bu arada emniyete gittim .adliyeye gittim vergi dairesine gittim hiç biride bana bir evrak vermedi gerek yok dediler ne yapmalıyım.

Yorum Yazın